Nuklearne argumenty
Moskwa, nie chcąc dopuścić do poszerzenia NATO, grozi odmową ratyfikacji układu rozbrojeniowego START-II. Jeżeli to nie przekona Waszyngtonu, Rosjanie mogą odbudować więzy z krajami WNP i Chinami. To zaś zachwiałoby pozycją USA w świecie.
Nuklearne argumenty
Maria Wągrowska
Z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa Polski i całej Europy Środkowej, wyrażających się w dążeniu do członkostwa w NATO, stała się rzecz niedobra. Wielu polityków rosyjskich powiązało ratyfikację układu o redukcji nuklearnych broni strategicznych START-II z innymi kwestiami z zakresu bezpieczeństwa, w tym z poszerzeniem sojuszu atlantyckiego na Wschód.
Rosyjscy komuniści i nacjonaliści najchętniej postawiliby Stany Zjednoczone i cały Zachód wobec alternatywy: albo rezygnacja z przyjęcia do paktu byłych krajów satelickich Moskwy, albo nieratyfikowanie najpoważniejszego układu rozbrojeniowego w historii powojennego świata. Niewykonanie ustaleń o redukcji, dzięki którym USA i Rosja miałyby w 2003 roku po 3500 -- 3000 głowic, czyli o dwie trzecie mniej niż podczas zimnej wojny, mogłoby prowadzić nawet do nowej rywalizacji w polityce zbrojeń.
Niektórzy politycy i stratedzy moskiewscy, jak na przykład minister obrony Paweł Graczow, którzy chcieliby zapobiec przystąpieniu takich państw jak Polska do NATO, próbowali już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta