Jakie będą fundusze emerytalne
Przygotowanie do reformy systemu ubezpieczeń
Jakie będą fundusze emerytalne
Reformą systemu ubezpieczeń społecznych zajmuje się kilka ośrodków, m. in. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, Ministerstwo Finansów. Prace nad ewentualnym włączeniem banków do funduszy emerytalnych prowadzi URM. W Ministerstwie Przekształceń Własnościowych przygotowywane są natomiast założenia do stworzenia kapitałowych funduszy emerytalnych, które -- zdaniem wiceministra w MPW, Jana Czekaja -- będą musiały być stworzone niezależnie od tego, który model reformy systemu ubezpieczeniowego zwycięży.
Podstawowe różnice w projektach MPPS i MF dotyczą zresztą przede wszystkim miejsca funduszy kapitałowych w całym systemie.
Czym się różnią projekty MPPS i MF
Obywa projekty przewidują możliwość tworzenia takich funduszy, z tym że w Ministerstwie Pracy przyjmuje się, iż będą to fundusze dobrowolne, dla wyżej uposażonych. W tym projekcie zakłada się bowiem utrzymanie obecnego podstawowego pułapu podstawy wymiary emerytury -- 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia, z równoczesnym zaniechaniem obowiązku odprowadzania kwot przekraczających ten pułap. W tym zakresie istniałaby więc możliwość wprowadzenia dobrowolnych ubezpieczeń kapitałowych.
W projekcie Ministerstwa Finansów system składałby się z trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta