Szansa na życie
Zbyt dużo kobiet zgłasza się do lekarza za późno, co znacznie zmniejsza szanse wyleczenia
Szansa na życie
Co roku z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet. Za późno zgłosiły się do lekarza, zbyt późno podjęły leczenie. A przecież mogły żyć! To nie jest fragment kolejnego artykułu. Tak zaczyna się list specjalistów Centrum Onkologii w Warszawie, w którym zapraszają panie do wykonania rutynowych badań kontrolnych. Badań, które mogą uratować im życie. Niestety, zdecydowana większość kobiet nie pamięta o potrzebia wykonywania badań cytologicznych. Tylko 70 proc. z nich zgłasza się w odpowiedzi na trzykrotnie wysyłane pocztą tej treści zaproszenie.
Lekarze zapewniają, że podjęcie leczenia we wczesnym okresie choroby to szansa uratowania życia i powrotu do zdrowia, do pracy i do rodziny. Nowotwory narządów rodnych, podobnie jak wiele innych chorób nowotworowych, we wczesnym okresie przebiegają podstępnie, bez jakichkolwiek objawów. Nie powodują dolegliwości, łatwo zatem mogą oszukać kobietę, jeśli dadzą znać o sobie dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno rozwinięta. -- Z tego powodu zbyt dużo kobiet zgłasza się do lekarza za późno, co znacznie zmniejsza szanse...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta