Jeśli masz certyfikat, możesz potrącić niższy podatek
Ekspertka odpowiada na pytania dotyczące certyfikatów rezydencji, które pozwalają zastosować preferencje podatkowe przy płatnościach dla zagranicznych kontrahentów
Nie wystarczy zaświadczenie o rejestracji
Otrzymaliśmy od naszego zagranicznego kontrahenta, któremu mamy wypłacić odsetki, dokument potwierdzający jego zarejestrowanie w Szwecji w rejestrze spółek. Czy możemy na podstawie otrzymanego zaświadczenia zastosować wynikające z polsko-szwedzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zwolnienie ze zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła)?
Nie Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie go w ogóle jest możliwe pod warunkiem przedstawienia przez podatnika certyfikatu rezydencji. Jest to zaświadczenie o miejscu siedziby dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej danego państwa. Jednocześnie ustawa o CIT nie zawiera wskazówek odnośnie do formy, w jakiej certyfikat rezydencji podatkowej powinien być wydany. Jest to zrozumiałe, bo nie sposób uregulować w polskim prawie podatkowym kwestii związanych z formą wydawania dokumentów urzędowych przez zagraniczne administracje podatkowe. Certyfikat taki powinien jednak spełniać przynajmniej następujące warunki:
∑ być wydany przez administrację podatkową danego państwa,
∑ określać miejsce rezydencji (miejsce siedziby) podatnika dla celów podatkowych,
∑ zawierać datę wydania i/lub datę, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta