Jeśli modernizujesz środek trwały, musisz zwiększyć jego wartość początkową
Wydatki na ulepszenie rzeczy wykorzystywanych w działalności rozliczamy z reguły przez odpisy amortyzacyjne. Problemy pojawią się, gdy rezygnujemy z inwestycji
Modernizacja środka trwałego to jeden ze sposobów jego ulepszenia. Wynika to wprost z art. 16g ust. 13 ustawy o CIT (art. 22g ust. 17 ustawy o PIT). Przepis ten mówi, że jeżeli środki trwałe ulepszono w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, ich wartość początkową powiększa się o sumę wydatków na ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Przy czym środki trwałe uważa się za ulepszone, jeśli suma wydatków przekracza w ciągu roku podatkowego 3500 zł.
Unowocześnienie i usprawnienie
W przepisach podatkowych nie ma definicji pojęcia modernizacji. Zgodnie z regułami wykładni prawa podatkowego należy więc interpretować je zgodnie ze znaczeniem słownikowym, czyli jako „unowocześnienie i usprawnienie czegoś”.
Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 lutego 2008 r. (ITPB3/423-247b/07/AM), modernizacją czy też ulepszeniem środka trwałego jest:
- przebudowa, tj. wykonanie takich prac, w wyniku których nastąpi jego dostosowanie do zmienionych potrzeb funkcjonalnych, użytkowych lub technicznych,
- rozbudowa, czyli przeprowadzenie takich prac, które powiększają środek trwały,
- rekonstrukcja, tj. wykonanie prac, w których wyniku nastąpi odtworzenie zniszczonego składnika majątku do jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta