Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Traciły akcje, fundusze i waluty

07 sierpnia 2008 | Moje Pieniądze | Cezary Adamczyk Krzysztof Szafirowski
Najlepsze systematyczne inwestycje w różnych segmentach rynku
źródło: Rzeczpospolita
Najlepsze systematyczne inwestycje w różnych segmentach rynku

Przez pierwszy rok indeksy giełdowe pięły się szybko w górę, przez kolejny równie szybko traciły. Dlatego konsekwentne inwestycje w akcje okazały się mało opłacalne. Najwięcej można było stracić, inwestując w obce waluty. Na tym tle nieźle wypadły obligacje skarbowe i bezpieczne fundusze

Inwestując przez dwa ostatnie lata na warszawskiej giełdzie, w drugim roku straciliśmy to, co zyskaliśmy w pierwszym. W efekcie dwuletnie zmiany poziomu indeksów są niewielkie. Trzy indeksy, WIG, WIG20 i mWIG40, straciły w tym czasie od 6 do 15 proc., natomiast indeks najmniejszych spółek sWIG80 zyskał prawie 15 proc. Statystyki dotyczące samych akcji nie są jednak dobre. Spośród 220 spółek notowanych w Warszawie tylko 84 pozwoliło zyskać lub przynajmniej nie stracić zainwestowanych dwa lata wcześniej pieniędzy.

Giełdowe banki okazały się najlepsze

Dla tych inwestorów giełdowych, którzy postanowili zamrozić pieniądze w akcjach na dwa lata, najlepszą inwestycją okazały się akcje BRE Banku.W skali dwóch lat można było na nich zarobić ponad 90 proc. To przede wszystkim efekt doskonałych wyników wypracowywanych przez ten bank. W ostatnich dwóch latach w każdym kwartale zysk netto BRE był wyższy niż 12 miesięcy wcześniej.

Przy inwestycjach systematycznych sytuacja wygląda gorzej. Zyski przyniosło comiesięczne kupowanie tylko 25 papierów. Wytłumaczenie tego faktu jest bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8085

Spis treści
Zamów abonament