Muzeum zabawek konkurencją dla Wawelu
Rozmowa z Markiem Sosenką, kolekcjonerem
Rz: Fragmenty pana rodzinnej kolekcji prezentowane były na kilkuset wystawach. Na przykład w Brukseli zorganizowano specjalną wystawę sztuki art deco z okazji wstąpienia Polski do Unii. Gdzie w najbliższym czasie zobaczymy państwa zbiory?
Marek Sosenko: Nasza kolekcja liczy sto kilkadziesiąt podstawowych działów. Najważniejsze z nich to pocztówki, których jest ok. 700 tys., oraz zabawki, których przed laty doliczyliśmy się ok. 40 tysięcy. Zabawki wraz z innymi przedmiotami z okresu międzywojennego pod koniec roku pokaże Muzeum Historii Polski w Zamku Królewskim w Warszawie. Jesienią będzie wystawa w krakowskim Bunkrze Sztuki kilkudziesięciu działów naszych zbiorów. Prezentowana równocześnie instalacja słynnego artysty Roberta Kuśmirowskiego będzie rodzajem polemiki z naszą rodzinną pasją.Część zabawek od dawna jest na wystawie w muzeum w Stalowej Woli poświęconej Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu. Zrekonstruowano tam międzywojenną ulicę z witrynami sklepów. Jeden z nich to sklep z ogromną witryną pełną naszych zabawek.
Jakie zabytkowe zabawki dostępne są na rynku?
Najczęściej są to zabawki z okresu PRL. Warto zbierać przede wszystkim te, które odzwierciedlają ducha epoki. Warto szukać tych, które projektowali wybitni artyści. Kazimierz Podsadecki w latach 50. i 60....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta