Z przepisami o cenach kłopoty ma także fiskus
Ustalając powiązania z innymi firmami, przedsiębiorcy często napotykają trudności. Powodem są niejasne przepisy. Z ich interpretacją nie zawsze radzą sobie też organy podatkowe
Wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa przepisów dotyczących cen transferowych spowodowało konieczność weryfikacji rozliczeń w transakcjach z udziałem podmiotów powiązanych oraz mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Podstawę prawną dla kontrolujących je organów podatkowych oraz kontroli skarbowej stanowi zwłaszcza art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).
Mówi on, że jeśli w wyniku powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od tych, jakie ustaliłyby pomiędzy sobą niezależne podmioty, i w wyniku tych powiązań podmiot nie wykazuje dochodów bądź wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby powiązania nie istniały – organy podatkowe mają prawo ustalić dochód bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Fiskus ustali dochód bez ksiąg
To daleko idąca kompetencja, pozwalająca fiskusowi określić dochód podatnika z pominięciem ksiąg rachunkowych. Nieprzypadkowo zatem w orzecznictwie podkreślany jest szczególny charakter art. 11 ustawy o CIT. Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 4 kwietnia 2001 r. (SA/Gd 2050/98), postanowienia art. 11 ustawy o CIT wkraczają w konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej. W konsekwencji przepis ten powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta