Jak najkorzystniej podatkowo przekazać auto do spółki
Przedsiębiorca, który chce wykorzystywać samochód w spółce cywilnej, ma kilka możliwości. Może go wnieść aportem, użyczyć albo sprzedać. Wydaje się, że najpewniejszy i najmniej bolesny podatkowo będzie ten pierwszy wariant
Dotychczas sam prowadziłem działalność gospodarczą. Teraz chcę założyć ze znajomymi spółkę cywilną. Będę w niej wykorzystywać samochód, którego dotychczas używałem we własnej firmie. Co będzie lepsze: gdy wniosę go jako aport czy gdy sprzedam go spółce? – pyta czytelnik DF.
Najkorzystniej będzie wnieść auto do spółki. Przede wszystkim nie będzie to budziło tyle kontrowersji, co sprzedaż samochodu spółce, w której samemu jest się wspólnikiem. Do rozważenia jest jeszcze inne rozwiązanie – użyczenie pojazdu, ale i ono może być wątpliwe (pod względem cywilistycznym) i podatkowo nieopłacalne dla pozostałych wspólników.
Nie ma przychodu...
Wnosząc samochód do spółki, czytelnik nie zapłaci podatku dochodowego, bo nie powstanie u niego przychód. Nie mamy tu bowiem do czynienia z odpłatnym zbyciem składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, a tylko wtedy moglibyśmy mówić o przychodzie (art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej ustawa o PIT).
Potwierdza to m.in. interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej z 25 czerwca 2007 r. (US1416-PD/415-3/07/TA), w której czytamy: „Wniesienie wkładu do spółki cywilnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład skutków w podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta