VAT jest kosztem uzyskania przychodów, jeśli nie można go odliczyć
Firma, która zrezygnowała z rozpoczętej inwestycji, ma dwa problemy podatkowe. Pierwszy: czy skorygować VAT? Jeśli tak, to czy można go zaliczyć do kosztów?
Spółka jawna podjęła w sierpniu decyzję o zaniechaniu inwestycji rozpoczętej dwa lata temu ze względu na nieopłacalność przedsięwzięcia. Spółka w deklaracji VAT za sierpień zrobiła jednorazową korektę podatku naliczonego związanego z inwestycją. Czy miała prawo zaliczyć nieodliczony w rezultacie VAT do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka DF.
Zacznijmy od tego, że obowiązek korekty VAT naliczonego związanego z zaniechaną inwestycją budzi spore wątpliwości. Zachowanie spółki na pewno jest zgodne z oczekiwaniami organów podatkowych, ale można też przedstawić argumenty za tym, że w takiej sytuacji nie trzeba korygować VAT.
Przypomnijmy, że co do zasady, w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego. Jednak nie ma takiej możliwości, jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zatem, zdaniem fiskusa, także w momencie zaniechania inwestycji należy skorygować odliczony wcześniej podatek. Wydatki na zaniechane inwestycje nie są bowiem kosztem uzyskania przychodów.
Przepis sprzeczny z dyrektywą...
Już niemal od początku obowiązywania ustawy o VAT z 2004 r. spotkać można było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta