Które małżeństwa zostaną dodatkowo objęte możliwością wspólnego rozliczania się z podatku
Choć trudno w to uwierzyć, Ministerstwo Finansów przygotowało korzystne dla wspólnie rozliczających się małżonków zmiany w przepisach – pisze asystent doradcy podatkowego w KZWS Spółce Doradztwa Podatkowego SA
Przewidujący tę zmianę projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa) nosi datę 17 września 2008 r. i jest reakcją na zarzuty Komisji Europejskiej, że Polska nie dopełniła zobowiązań traktatowych.
Dwa systemy
W prawie podatkowym rozróżnia się nieograniczony oraz ograniczony obowiązek podatkowy.
Ten pierwszy ma za podstawę kryterium rezydencji, czyli określenia, z którym państwem dana osoba jest bardziej podatkowo związana. Zgodnie z ustawą nieograniczony obowiązek podatkowy ciąży na tych osobach fizycznych, które posiadają na terytorium RP ośrodek interesów życiowych lub też przebywają u nas dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Osoby te zobligowane są do zapłacenia w Polsce podatku dochodowego od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.
Wiele państw nakłada podatki, opierając się na zasadzie źródła, opodatkowując dochody bądź też kapitał pochodzące z ich terytorium, a uzyskiwane przez osoby nieposiadające w danym kraju rezydencji podatkowej. Mówi się wówczas, że osoby te zostały objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym w innym państwie.
Dwustronne umowy nie wystarczają
Jeśli ktoś mieszka w jednym, a działalność zarobkową prowadzi w drugim państwie, dochodzi do nakładania się na siebie dwóch systemów podatkowych, co z kolei może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta