Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdyby teraz do euro, to po jakim kursie wymiany

07 października 2008 | Ekonomia | Janusz Jankowiak Ernest Pytlarczyk
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Na wartość złotego wpływają też czynniki niezwiązane z gospodarką
źródło: Rzeczpospolita
Na wartość złotego wpływają też czynniki niezwiązane z gospodarką

Potencjał umocnienia złotego w okresie przebywania w poczekalni do strefy euro (ERM2) jest znacznie mniejszy, niż obserwowaliśmy to w przypadku słowackiej korony – piszą

Proces ustalania kursu centralnego dla mechanizmu ERM2 poprzedzającego wejście do strefy euro przebiega w kilku etapach. Najpierw wylicza się zwykły uśredniony kurs z kilku ostatnich lat uznanych dla danej gospodarki za reprezentatywne. W drugim kroku oczyszcza się otrzymany kurs średni z wpływu zaburzeń o charakterze niefundamentalnym. Następnie w toku przygotowywania stanowiska negocjacyjnego w gronie ekspertów rządu i banku centralnego podejmuje się decyzję o skorygowaniu odfiltrowanego kursu o wielkość wynikającą z przewidywanego postępu w procesie realnej konwergencji w okresie przebywania gospodarki w ERM2. W kolejnym etapie minister finansów i prezes banku centralnego we wspólnym wystąpieniu do przewodniczącego Rady EcoFin, uzasadniającym wniosek o wyrażenie zgody na wejście do ERM2, przedkładają propozycję parytetu centralnego w mechanizmie ERM2 z dokładnością do sześciu cyfr po przecinku oraz przedział tolerowanych wahań. W etapie przedostatnim, w toku negocjacji kraju wnioskującego ze specjalnym zespołem instytucji europejskich (Komitet ERM2), następuje ostateczne uzgodnienie wysokości centralnego parytetu, przedziału wahań i wartości granicznych odchyleń dla interwencji.

Etapem ostatnim po pomyślnych negocjacjach jest ogłoszenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8136

Spis treści
Zamów abonament