Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nobel za wirusy

07 października 2008 | Nauka | Izabela Redlińska
W jaki sposób atakuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). To ten wirus odpowiada za rozwój raka szyjki macicy, jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Co roku w naszym kraju umiera z powodu tej choroby 2 tys. pań. W skali całego świata przewlekłe zakażenie HPV odpowiada za ponad  5 proc. wszystkich nowotworów – oprócz raka szyjki macicy chodzi m.in. o raka sromu, penisa i jamy ustnej. To najbardziej rozpowszechniony wirus przenoszony drogą płciową. Od 2006 roku szczepionka przeciwko HPV dostępna jest w Polsce.
źródło: Rzeczpospolita
W jaki sposób atakuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). To ten wirus odpowiada za rozwój raka szyjki macicy, jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Co roku w naszym kraju umiera z powodu tej choroby 2 tys. pań. W skali całego świata przewlekłe zakażenie HPV odpowiada za ponad 5 proc. wszystkich nowotworów – oprócz raka szyjki macicy chodzi m.in. o raka sromu, penisa i jamy ustnej. To najbardziej rozpowszechniony wirus przenoszony drogą płciową. Od 2006 roku szczepionka przeciwko HPV dostępna jest w Polsce.
Śmiertelne zakażenie. Wirus HIV atakuje białe krwinki o nazwie CD4+. Wnika do nich, przyklejając się do receptorów białka CD4. Wprowadza własne geny do DNA opanowanej komórki. W efekcie wszystkie nowe komórki wyprodukowane przez te zarażone zawierają geny HIV. Składniki wirusa odrywają się od zaatakowanej komórki w postaci tzw. pąka – powstaje cząsteczka HIV.
źródło: Rzeczpospolita
Śmiertelne zakażenie. Wirus HIV atakuje białe krwinki o nazwie CD4+. Wnika do nich, przyklejając się do receptorów białka CD4. Wprowadza własne geny do DNA opanowanej komórki. W efekcie wszystkie nowe komórki wyprodukowane przez te zarażone zawierają geny HIV. Składniki wirusa odrywają się od zaatakowanej komórki w postaci tzw. pąka – powstaje cząsteczka HIV.
Prof. Francoise  Barre-Sinoussi, Instytut Pasteura  w Paryżu
źródło: AP
Prof. Francoise Barre-Sinoussi, Instytut Pasteura w Paryżu
Prof. Luc Montagnier, emeryt  pracujący  w Europie i Stanach Zjednoczonych
źródło: AP
Prof. Luc Montagnier, emeryt pracujący w Europie i Stanach Zjednoczonych

Francuzi i Niemiec otrzymali najważniejszą nagrodę naukową na świecie. Uhonorowano ich za odkrycia, które mogą uratować życie milionów ludzi

Tegorocznymi noblistami w dziedzinie medycyny lub fizjologii zostali naukowcy z Europy: Niemiec Harald zur Hausen oraz dwoje Francuzów – Francoise Barre-Sinoussi i Luc Montagnier.

Pierwszy z noblistów wykazał, że wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołuje raka szyjki macicy – jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Badania te umożliwiły stworzenie szczepionki przeciwko tej chorobie, która jest pierwszą szczepionką na raka.

Z kolei francuski tandem uczonych zidentyfikował wirusa HIV wywołującego u ludzi zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS). Ich badania dały podstawy do stworzenia testów wykrywających HIV oraz leków antyretrowirusowych spowalniających rozwój AIDS. Do tej pory wirus zabił 25 mln osób.

Oprócz chwały noblistom przypadną także pieniądze. Połowę z sumy 10 mln koron szwedzkich (1,4 mln dolarów) otrzyma zur Hausen. Drugą połową podzielą się Barre-Sinoussi i Montagnier.

– Nie spodziewałem się tego – w rozmowie telefonicznej z agencją AP powiedział Harald zur Hausen. – Naturalnie czasami o tym myślałem, bo wiedziałem, że często byłem wymieniany jako kandydat – dodał. Przyznał też, że wiadomość o wyróżnieniu uczcił ze swoimi współpracownikami kieliszkiem szampana.

Jako przełomowe wyróżnienie dla niemieckiej nauki oceniła przyznanie Nobla zur Hausenowi minister oświaty i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8136

Spis treści
Zamów abonament