Atak na „encyklopedystów”
W latach 50. i 60. Polsce Ludowej nie przedstawiano zagłady Żydów jako samodzielnego i wyjątkowego wydarzenia. Przeciwnie, została ona potraktowana jako część hitlerowskiej ludobójczej polityki.
Na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau upamiętnienia i symbolika żydowskie były w cieniu symboliki polskiej i międzynarodowej. Sam obóz jeszcze w 1947 roku został oficjalnie ogłoszony pomnikiem męczeństwa narodu polskiego i innych narodów. Stopniowo zanikała świadomość, że ofiarami obozu byli w przygniatającej większości Żydzi. Dlatego też treść hasła „obozy koncentracyjne hitlerowskie” w VIII tomie „Wielkiej encyklopedii” PWN, jaki ukazał się w połowie 1966 roku, władze potraktowały wręcz jako prowokację, ale też pretekst do rozgrywki politycznej. Nie od razu jednak. Sprawa hasła stała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta