Władze wobec „problemu żydowskiego”
Polityka władz PRL stanowiła kontynuację strategii tworzenia iluzji pełnego poszanowania zasady wolności sumienia i religii oraz prawa mniejszości narodowych do kultywowania swojej kultury.
Formalnie gwarantowała to konstytucja. W przypadku podnoszenia za granicą zarzutów o łamanie praw żydowskich obywateli i antysemityzm można było podważać je, odwołując się do faktu utrzymywania instytucji żydowskich ze środków państwowych. Były to więc de facto wydatki na tworzenie pozytywnego wizerunku PRL.
Instrumentalne traktowanie TSKŻ i ZRWM dawało o sobie znać, gdy PZPR i administracja państwowa organizowały imprezy z udziałem licznych gości zagranicznych, które miały być zauważone i docenione przez diasporę. Dotyczyło to zwłaszcza rocznic wybuchu powstania w getcie warszawskim w latach 1973, 1978, 1983 i 1988. Ich przygotowanie powierzano ZBoWiD oraz urzędom państwowym, a działaczom żydowskim przydzielano co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta