Drobny błąd nie musi dyskwalifikować oferty
Zmienione przepisy pozwalają na poprawianie drobnych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją. Wykonawca musi jednak wyrazić na to zgodę
Nowelizacja prawa zamówień publicznych z 2008 r. wprowadza nowe normy odnoszące się do oceny ofert, w tym do sposobu poprawiania w ofercie popełnionych przez wykonawcę omyłek. Nowe brzmienie art. 87 ust. 2 pzp nakazuje zamawiającemu poprawienie w ofercie zarówno oczywistych omyłek, jak i tych, którym nie można nadać przymiotu oczywistości. Jeśli tego nie uczyni, wykonawcy mają prawo domagać się od niego dokonania tej czynności.
Oczywista omyłka pisarska
Z oczywistą omyłką mamy do czynienia wówczas, gdy każdy, kto dokonuje analizy oferty, stwierdza jej popełnienie i nie ma najmniejszych wątpliwości, w jaki sposób omyłka winna być naprawiona. Może to być zarówno zwykła literówka, jak i inny błąd, gdy z całokształtu oferty jasno i niezaprzeczalnie wynika intencja piszącego. Nie można natomiast mówić o oczywistości w przypadku takiej omyłki, której wyjaśnienie wymaga przeprowadzenia dodatkowych czynności.
Pojęcie oczywistej omyłki pisarskiej dotyczy zarówno tekstu, jak i treści oferty. Oczywistą omyłką pisarską jest omyłka widoczna, niezamierzona niedokładność, błąd pisarski lub inna podobna usterka w tekście. Za oczywistą omyłkę pisarską uznaje się również taką, która nie jest widoczna w treści samego formularza ofertowego, jednak wynika z porównania pozostałych dokumentów stanowiących zawartość treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta