Mniej dowolności przy unieważnieniach
Wykonawcy przestaną być zdani na łaskę zamawiającego. Będą mogli samodzielnie przedłużyć termin związania ofertą
Złożona w przetargu oferta wiąże wykonawcę. Polega to na tym, że nie może on odwołać ani zmienić treści oferty. Stan taki trwa przez pewien okres. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert (art. 85 ust. 5 pzp), a kończy się zgodnie ze wskazaniem zamawiającego, z tym zastrzeżeniem, że maksymalny okres związania ofertą określa art. 85 ust. 5 pzp.
Długość okresu związania ofertą jest zróżnicowana – zależy od wartości zamówienia publicznego i wynosi odpowiednio 30, 60 i 90 dni. W dotychczasowym stanie prawnym zamawiający, w uzasadnionych przypadkach, na co najmniej siedem dni przed upływem terminu związania ofertą mógł tylko raz zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, jednak nie dłuższy niż 60 dni.
Celowe unieważnianie przetargów
Przepisy expressis verbis nie określają terminu, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta