Wielkość dochodu przedsiębiorcy czasem może określić sam fiskus
Ustalanie podstawy opodatkowania wchodzi w grę wtedy, kiedy nie ma ksiąg podatkowych lub zawarte w nich dane są nieprawidłowe albo kiedy podatnik narusza zasady korzystania ze zryczałtowanych form opodatkowania
Kiedy szacowanie podstawy opodatkowania jest dopuszczalne i w jaki sposób się to odbywa, określa art. 23 ordynacji podatkowej. Sposobność taka może się pojawić w trzech sytuacjach. Generalnie chodzi o przypadki, gdy brak jest danych niezbędnych do ustalenia rzeczywistej wielkości dochodów. Fiskus będzie uprawniony do szacowania podstawy opodatkowania, gdy nie ma ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do określenia podstawy opodatkowania. Taki sam skutek może się pojawić, gdy dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania.
Ostatnia możliwość to naruszenie przez przedsiębiorcę warunków uprawniających do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania (karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego). W tym ostatnim przypadku przedsiębiorca zostaje opodatkowany na zasadach ogólnych. Korzystając ze zryczałtowanej formy opodatkowania, nie prowadzi ewidencji niezbędnej do dokonania wymiaru na zasadach ogólnych, lecz znacznie uproszczoną. To powoduje, że występuje brak danych niezbędnych do określenia rzeczywistej podstawy opodatkowania. Spełnione są więc przesłanki do określenia jej w drodze oszacowania.
Nie zawsze się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta