Podwładnemu można powierzyć inne zadania niż określone w angażu
Pracodawca ma prawo bez potrzeby stosowania wypowiedzenia zmieniającego przenieść pracownika czasowo do innej pracy. Jest to jednak możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach
Możliwość taką przewiduje art. 42 § 4 kodeksu pracy. Zgodnie z nim wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę.
Wówczas pracodawca może skierować swego pracownika do innej pracy na czas określony wynoszący do trzech miesięcy w roku. Celem tego uregulowania jest umożliwienie pracodawcy w sytuacjach uzasadnionych wymogami organizacyjnymi, technicznymi lub innymi, o przemijającym charakterze, przesunięcia czasowo pracownika do innej pracy bez dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Takie powierzenie innej pracy ma formę polecenia opartego na treści art. 100 k.p. Przy czym nie musi być dokonane na piśmie i zawierać uzasadnienia. Nie wymaga też konsultacji zamiar jego dokonania z zakładową organizacją związkową reprezentującą prawa i interesy pracownika.
Uzasadnione potrzeby
Jedynym powodem, który może uzasadniać powierzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta