Kiedy nieruchomość można sprzedać bez VAT
Zwolnienie dla zasiedlonych budynków i budowli. Aby prawidłowo opodatkować sprzedaż budynków i budowli – wybrać właściwą stawkę VAT lub zwolnienie z tego podatku – trzeba najpierw ustalić, czy i kiedy doszło do ich „pierwszego zasiedlenia”. A to nie jest takie proste
Co prawda w ustawie o VAT znajdziemy definicję tego pojęcia, jednak niełatwo rozszyfrować, co się pod nim kryje. Na pewno nie można kierować się intuicyjnym rozumieniem słowa zasiedlenie. Bo według ustawy o VAT zasiedlić można nie tylko budynek mieszkalny, ale też drogę czy parking. Określenie pierwsze zasiedlenie jest mylące z jeszcze jednego powodu, otóż do pierwszego zasiedlenia może dochodzić nie raz, a wielokrotnie.
Dwa rodzaje zwolnień
Nowy rok przyniósł spore zmiany w zasadach opodatkowania VAT dostawy budynków, budowli i ich części. W skrócie obowiązują teraz dwa rodzaje zwolnień.
Przy sprzedaży nie nalicza się VAT, jeśli minęło co najmniej dwa lata od pierwszego zasiedlenia obiektu. Tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jeśli nie minęło lub nie było jeszcze pierwszego zasiedlenia, sprzedaż jest opodatkowana. Chyba że nie było prawa do odliczenia VAT przy zakupie/budowie, a obiekt nie był ulepszany bądź ulepszenia były niewielkie (mniejsze niż 30 proc. wartości początkowej) albo VAT od tych ulepszeń nie podlegał odliczeniu. Wówczas sprzedaż jest objęta drugim zwolnieniem (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT). Różnica między tymi dwoma zwolnieniami jest taka, że z pierwszego – przy spełnieniu ustawowych warunków – można zrezygnować i wybrać opodatkowanie sprzedaży. Drugie jest obligatoryjne (szerzej na temat tych zwolnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta