Kiedy wyrok karny wiąże sąd pracy
Zdarza się, że okoliczności sporu prowadzonego przez pracodawcę i pracownika na sali sądowej interesują nie tylko rozpatrujący je sąd pracy, ale i sąd karny. Jednak wyrok, który wydał sąd karny, wiąże sąd pracy tylko pod określonymi warunkami
Sąd pracy jest związany ustaleniami wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa. Tak wynika z art. 11 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Przepisy te mają także zastosowanie do spraw z zakresu prawa pracy. W efekcie sąd rozpoznający sprawę z zakresu prawa pracy musi przyjąć, że skazany tym wyrokiem popełnił przestępstwo przypisane mu wyrokiem karnym. Wyklucza to zatem prowadzenie innego postępowania dowodowego na okoliczność faktu popełnienia przestępstwa przez skazanego. Oznacza to, że sąd rozpoznający sprawę cywilną musi przyjąć, że skazany popełnił przestępstwo przypisane mu wyrokiem karnym (por. wyrok Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 1977 r., IV PR 63/77). W pewnym sensie jest to ograniczenie zasady swobodnej oceny dowodów. Jednak takie rozwiązanie przyjęte w procedurze cywilnej uzasadnia się względami ekonomiki procesowej oraz dążeniem ustawodawcy do eliminowania sprzeczności między rozstrzygnięciami sądu karnego i cywilnego.
Liczy się skazanie...
Sąd pracy nie jest związany innymi niż skazujące rozstrzygnięciami sądu karnego. Znaczenia nie ma zatem wyrok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta