Jak opodatkować zatrzymany w przekształconej firmie zysk
Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową nie jest już tak korzystne, jak w ubiegłym roku. Trzeba bowiem zapłacić podatek od niewypłaconego w tej pierwszej zysku
Nowe przepisy budzą jednak sporo wątpliwości.
Do końca 2008 r. więcej argumentów przemawiało za tym, że zakumulowane (niewypłacone w formie dywidendy) zyski spółki kapitałowej nie są przychodem podatkowym wspólników powstałej po przekształceniu spółki osobowej. Urzędy różnie jednak podchodziły do tej kwestii (część firm miała korzystne dla siebie interpretacje, o czym pisaliśmy m.in. w DF z 11 września i 14 sierpnia 2008 r.).
Nowa kategoria przychodu
Od 1 stycznia 2009 r. do definicji przychodów z udziału w zyskach osób prawnych dodana została „wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia” (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT). Analogiczną zasadę odnośnie do osób prawnych – udziałowców lub akcjonariuszy spółek kapitałowych – wprowadził art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.
Nie ma wątpliwości, że ustawodawca wprowadził nową kategorię przychodu. Pojawiają się natomiast pytania, jak ustalić, kiedy powstaje przychód oraz w jaki sposób rozliczyć podatek.
Zysk w spółce
Przepisy podatkowe nie określają, jakie zyski są uważane za „zyski niepodzielone”. W stosunkach prawnohandlowych możemy natomiast wyróżnić następujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta