VAT od ulepszeń też trzeba korygować
Skutki sprzedaży zwolnionej. Czy przedsiębiorca, który ulepszył budynek odliczając VAT od wydatków na tę inwestycję, a następnie sprzedał go ze zwolnieniem z VAT, musi skorygować to odliczenie i oddać część podatku?
W przepisach ustawy o VAT nie znajdziemy wprost odpowiedzi na to pytanie. Regulują one zasady sporządzania korekty w razie zmiany prawa do odliczenia (na skutek np. sprzedaży zwolnionej z VAT) w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wyposażenia i innych towarów (handlowych, surowców). Nie mówią natomiast nic o korekcie VAT naliczonego odliczonego przy nakładach na ulepszenie środków trwałych (przebudowę, rozbudowę, modernizację, adaptację).
Czy oznacza to, że takiej korekty sporządzać nie trzeba? Niestety, takiego wniosku, choć byłby niewątpliwie korzystny dla podatników, wyciągnąć nie można.
Przepis milczy
Obowiązek sporządzania korekty VAT od nakładów na ulepszenie był dyskusyjny także w ubiegłych latach. Przepisy mówiące o korekcie (art. 91 ustawy o VAT) zostały w wyniku ostatniej nowelizacji zmienione i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta