Jak poświadczyć nabycie spadku u notariusza
Od najbliższego poniedziałku spadkobiercy będą wreszcie mieli inną możliwość potwierdzenia swych praw do schedy
Notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie prostsze i szybsze niż potwierdzanie go w sądzie, jednak nie wszyscy skorzystają z tej drogi.
Najpierw trzeba się umówić na termin sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Notariusz powinien poinformować, kto jeszcze musi przyjść oraz jakie dokumenty trzeba dostarczyć. Będzie to z pewnością akt zgonu spadkodawcy oraz dowody tożsamości i akty urodzenia potencjalnych spadkobierców, a także akty małżeństwa i ewentualne testamenty.
Podczas pierwszego kontaktu z notariuszem warto zasięgnąć informacji o możliwych opłatach. Można też poprosić o sprawdzenie, czy nie zostało wydane poświadczenie dziedziczenia w innej kancelarii.
Informacje o koniecznych dokumentach będą też dostępne na stronie internetowej Krajowej Rady Notarialnej www.krn.org.pl.
Wszyscy potencjalni spadkobiercy spotykają się w kancelarii notarialnej w celu sporządzenia protokołu dziedziczenia. Nie można ustanowić pełnomocnika dla nieobecnej osoby. Dlatego notarialne poświadczenie dziedziczenia nie wchodzi w rachubę, gdy spadkobierca np. nie może dojechać z zagranicy. Dla osoby obłożnie chorej notariusz może zarządzić sporządzenie protokołu dziedziczenia w miejscu jej pobytu.
Taki protokół zawiera m.in. zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia oraz oświadczenia o istnieniu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta