Po godzinach na weekend
Francuskie dzieła z polskich zbiorów
Mimo że wpływ sztuki francuskiej XVII na kulturę europejską był niepodważalny, nie doczekaliśmy się dotychczas w Warszawie należnej jej kompleksowej prezentacji. Tym bardziej więc cieszy otwarta w piątek w Muzeum Narodowym ekspozycja „Le siecle franćais. Francuskie malarstwo i rysunek XVIII wieku ze zbiorów polskich”, na której zgromadzono doskonałe malarstwo historyczne i religijne, portrety, pejzaże oraz sceny rodzajowe. Zobaczymy dzieła Francoisa Bouchera, Antoina Watteau czy Elisabeth Vigee-Lebrun.
Prezentowane tu 64 obrazy olejne oraz 94 rysunki, pastele i akwarele to dzieła podchodzące z polskich kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych. W niedzielę o godz. 12 po wystawie oprowadzać będzie komisarz Iwona Danielewicz.
Ekspozycji towarzyszą niedzielne koncerty muzyki poważnej (godz. 14) oraz wykłady i warsztaty. Ich program znajdziemy na stronie internetowej: www.sztukafrancuska.mnw.art.pl.
—Igor Seider
Al. Jerozolimskie 3, tel. 022 629 30 93, godz. 10 – 18, do 26 kwietnia.
Adam Pierończyk: Nigdy dosyć muzycznych przygód
Krążysz po świecie. Nagrywasz i koncertujesz w Niemczech, na Węgrzech, w Brazylii, Anglii, na Syberii. Skąd bierzesz napęd?
Adam Pierończyk (saksofonista jazzowy): Z nieustającej ochoty na przygodę, wyprawę w nieznane, poznawanie ludzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta