Banki w rękach rządów
Wielkie międzynarodowe instytucje zostały częściowo znacjonalizowane. Na razie ten proces wzmacnia także polskie banki. W piątek 36 proc. akcji Citigroup przejął rząd USA
Amerykański rząd postanowił w piątek, że 25 mld dolarów wsparcia dla Citigroup (do niedawna jedna z największych grup finansowych na świecie) zamieni na jej akcje. W wyniku tej operacji udział państwa w kapitale Citi ma wynieść 36 proc. Warunkiem takiego manewru jest proporcjonalny udział prywatnych inwestorów w dokapitalizowaniu banku. Na razie na udział w takiej operacji zgodził się już singapurski fundusz narodowy Government Investment Corp.
Citigroup, który zatrudnia na świecie około 300 tys. osób i jest właścicielem polskiego Banku Handlowego w Warszawie, znajduje się na długiej liście instytucji finansowych, które bez rządowych pieniędzy nie przetrwałyby narastającego kryzysu finansowego lub byłyby zmuszone masowo wyprzedawać aktywa, w tym np. sprzedać polski Bank Handlowy. Transza pomocy rządowej ten proces wstrzymuje. – Bank Handlowy jest to dla nas bardzo ważna spółka i jesteśmy skoncentrowani na maksymalizacji jego wartości – powiedział przedstawiciel Citigroup Edward Kelly.
Dla administracji prezydenta Baracka Obamy wsparcie dla Citigroup to pierwsza w tej skali od styczniowej inauguracji decyzja dotycząca sektora finansowego. Jej przedstawiciele sygnalizowali, że są gotowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta