Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli napiwki rozdziela pracodawca, doliczamy je do pensji

10 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik

Jeżeli właściciel restauracji zbiera napiwki do wspólnej puli i dopiero potem dzieli na pracowników, to powinien doliczyć je do ich wynagrodzeń i pobrać zaliczkę na podatek. Inaczej będzie, gdy datki są wręczane bezpośrednio kelnerom

Podziękowanie za kulturalną i fachową obsługę to całkiem naturalne zachowanie. Jednak płacenie podatku od przekazywanych do ręki napiwków nie cieszy się popularnością. Co innego, jeśli zostanie po nich ślad w dokumentacji, np. gdy klient płaci kartą kredytową.

Przychód z pracy

Takimi napiwkami dysponuje właściciel restauracji i rozdziela je później na pracowników. Fiskus nie ma wątpliwości, że to ich przychód ze stosunku pracy. Rozlicza go pracodawca, który musi przypadającą na zatrudnionego kwotę (i wypłaconą) doliczyć do jego pensji, odprowadzić zaliczkę i wykazać w informacji PIT-11. Musi pamiętać o tych obowiązkach, gdyż to właśnie on odpowiada za prawidłowe rozliczenie podatku zatrudnionej osoby. Pracownik nie ponosi bowiem odpowiedzialności „z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania” (art. 26a § 1 ordynacji podatkowej).

Jak czytamy w interpretacji Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z 25 lipca 2007 r. (US IB/415-27/07/WŁ): „W przypadku, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8263

Spis treści
Zamów abonament