Kiedy na fakturze wpisujemy nowy adres
Datą zmiany adresu na fakturze VAT jest faktyczna zmiana adresu spółki. Fiskus zgadza się jednak, że jest nią również moment wydania postanowienia przez sąd rejestrowy
Jeden z naszych czytelników miał wątpliwości. 2 stycznia 2009 r. spółka zmieniła swój dotychczasowy adres. Zmianę zgłosiła do sądu rejestrowego. Wpis do KRS nastąpił 21 stycznia. W okresie pomiędzy 2 a 21 spółka wystawiła i otrzymała sporo faktur. Zastanawiała się, czy naraża się na negatywne konsekwencje w związku z wystawieniem faktur zawierających jej nieaktualny adres. Pytała również, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z faktury zawierającej nieaktualny adres spółki.
Odpowiedź na tak postawione pytania wymaga rozstrzygnięcia, który z adresów spółka powinna umieszczać na fakturach (lub powinien być umieszczany na fakturach wystawionych przez jej kontrahentów) w okresie pomiędzy 2 a 21 stycznia.
Dzień faktycznej zmiany
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy obowiązani są wystawić fakturę dokumentującą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę podatku i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Szczegółowe dane, jakie powinny się znaleźć na fakturze, określa rozporządzenie ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta