Jak zerwać podpisany kontrakt
Zmieniły się warunki rynkowe i zawarta wcześniej umowa stała się dla ciebie niekorzystna? Możesz się z niej wyplątać. Grunt, żeby zrobić to umiejętnie
W czasach spowolnienia gospodarczego niejedna firma staje przed koniecznością przemyślenia zawartych umów, a także renegocjacji czy nawet zerwania niektórych. Nie zawsze będzie to łatwe, bo co do zasady wyjście z umowy poprzez złożenie oświadczenia woli jednej tylko ze stron jest niedopuszczalne.
Kontrakt raz zawarty trzeba po prostu wykonać. Dlatego pozbawione podstawy prawnej rozstanie się z kontrahentem bez ryzyka jest trudne. Jeśli jedna strona oświadczy, że umowę zrywa i nie zamierza się z niej wywiązywać, druga ma instrumenty pozwalające zmusić niepokornego do współpracy. Z prawnego punktu widzenia jest to po prostu zwłoka jednej ze stron umowy. W takiej sytuacji w grę wchodzą sankcje cywilnoprawne – przede wszystkim obowiązek zapłaty odsetek oraz odszkodowania.
Kiedy wolno się rozstać
W przepisach przewidziano jednak niemało wyjątków, w których zerwanie kontraktu jest dopuszczalne. Zacznijmy od uściślenia, że nasze przepisy nie posługują się pojęciem zerwania umowy. Znają natomiast kilka innych. Spróbujemy zastanowić się, o których z nich myślimy, mówiąc, że kontrakt został zerwany.
Podstawowe znaczenie mają tu rozwiązanie umowy i jej wypowiedzenie. W literaturze przedmiotu rozgraniczenie między nimi nie zawsze jest wyraźne. Rozwiązanie wydaje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta