Można zobowiązać podwładnego, aby nie ujawniał wysokości swojej pensji
Taka powinność może wynikać z umowy o pracę, odrębnych porozumień czy z regulaminu wynagradzania. Stanie się wówczas jednym z obowiązków pracowniczych
Nie budzi już większych wątpliwości kwestia obowiązku zachowania w tajemnicy wynagrodzenia przez pracodawcę. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 16 lipca 1993 r. (I PZP 28/93) ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego.
Z kolei kwestia obowiązku pracownika do zachowania w tajemnicy swojego wynagrodzenia nie jest wprost uregulowana w przepisach prawa pracy. Żaden bowiem przepis kodeksu pracy nie odnosi się do tego zagadnienia wprost. Nie oznacza to jednak, że na podstawie jego przepisów pracodawca nie ma żadnych możliwości, aby zobowiązać pracownika do zachowania w tajemnicy wynagrodzenia.
Z zapisów umownych...
Kodeks pracy w art. 29 wymienia elementy, które powinny się znaleźć w każdej umowie o pracę. Strony mogą jednak uregulować w angażu jeszcze inne kwestie. Takie, które są dla nich subiektywnie istotne. Te dodatkowe ustalenia (tzw. klauzule autonomiczne) mogą się odnosić do przeróżnych zagadnień. Granice swobody w tym zakresie wyznacza jednak art. 18 § 2 k.p., zgodnie z którym postanowienia umowy o pracę, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, są nieważne. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta