Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spokojnie z tą tarczą

10 marca 2009 | Publicystyka, Opinie | Piotr Gillert
Odkładanie w czasie decyzji w sprawie budowy tarczy antyrakietowej pozwala wywierać Amerykanom nieustającą presję na Moskwę bez przesądzania czegokolwiek. Na zdjęciu sekretarz stanu USA Hillary Clinton i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w Genewie, marzec 2009 r.
źródło: AP
Odkładanie w czasie decyzji w sprawie budowy tarczy antyrakietowej pozwala wywierać Amerykanom nieustającą presję na Moskwę bez przesądzania czegokolwiek. Na zdjęciu sekretarz stanu USA Hillary Clinton i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w Genewie, marzec 2009 r.

Ribbentrop – Mołotow. Druga Jałta. Zdrada sojusznika. Tak wielu komentatorów w Polsce przyjęło wiadomość o amerykańsko-rosyjskich targach w sprawie tarczy. Niesłusznie, bo Polska wcale nie musi na tym stracić – twierdzi publicysta „Rzeczpospolitej”

Kreml może odczuwać satysfakcję. Umiejętnie podkręcona przez rosyjskie media informacja o rzekomo tajnym liście Baracka Obamy do Dmitrija Miedwiediewa zawierającym rzekomą propozycję przehandlowania tarczy za pomoc w neutralizacji irańskiego zagrożenia atomowego spełniła swoje zadanie. Bo choć okazało się, że list nie był wcale tajny i nie zawierał takiej propozycji, wiadomość poszła w świat i pobudziła antyamerykańskie nastroje w Polsce.

Subtelna gra

Tymczasem rzeczywistość wcale nie jawi się w aż tak ponurych dla nas barwach, jak to przedstawiają moskiewscy spece od medialnej dywersji.

Owszem, Amerykanom na razie nie spieszy się z tarczą. Z paru powodów. Niektóre z nich mają charakter prozaiczny: nowa administracja chce najpierw dokładnie przeanalizować politykę rządu George’a Busha, a wiele kluczowych stanowisk w Departamencie Stanu i Pentagonie pozostaje nieobsadzonych, nie ma więc komu dokonać głębszej rewizji. Co więcej, w obecnej sytuacji budżetowej ociąganie się z wydatkami jest jak najbardziej zrozumiałe.

Poza tym zagrożenie dla Ameryki ze strony Iranu jest wciąż oddalone w czasie. Nawet jeśli prawdą jest to, co ostatnio podał głównodowodzący amerykańskiej armii admirał Michael Mullen, że Teheran dysponuje już materiałem radioaktywnym wystarczającym do zbudowania jednej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8263

Spis treści
Zamów abonament