Aport jako czynność podlegająca VAT
Jak zachować neutralność podatku od wartości dodanej po 31 marca 2009 r. – zastanawia się doradca podatkowy i radca prawny oraz partner w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Dewey & LeBoeuf
Po ostatniej nowelizacji przepisów o VAT polscy przedsiębiorcy staną 1 kwietnia tego roku przed problemem prawidłowego dokumentowania i rozliczania transakcji wniesienia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek kapitałowych i osobowych.
Wniesienie aportu jest uznawane za odpłatne przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach Unii Europejskiej (np. w Niemczech). O ile jednak niemieckie przepisy o VAT konsekwentnie traktują aporty jako czynności co do zasady opodatkowane i niezwolnione od VAT, o tyle po kilkunastu latach polskie prawo podatkowe ulegnie w tym zakresie zasadniczej zmianie.
Do 1 grudnia 2008 r. aporty były zwolnione od VAT na podstawie nieobowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. W nowym rozporządzeniu z 28 listopada 2008 r. nie ma takiego zwolnienia, stanowi ono jedynie (§ 38), że w okresie do 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od VAT.
Wniesienie aportu jest uznawane za odpłatne przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel
Oznacza to, że co do zasady od 1 kwietnia wniesienie aportu będzie czynnością podlegającą VAT i niepodlegającą zwolnieniu od tego podatku.
Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta