Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma mądrych

28 marca 2009 | Plus Minus | Jan Krzysztof Bielecki
Początek dnia w siedzibie nowojorskiej giełdy przy Wall Street
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Początek dnia w siedzibie nowojorskiej giełdy przy Wall Street

Jeżeli przetrwamy ten kryzys, podręczniki ekonomii trzeba będzie napisać od nowa

„A nie mówiłem?” – nie ma szanującego się ekonomisty, który, wypowiadając się na temat kryzysu, nie przypominałby już na wstępie, że przecież on przewidział, że przecież ostrzegał. Nadciągającą katastrofę widziało wielu. Prof. Josef Stiglitz za teorię zawodności rynku dostał przecież Nobla. Nouriel Roubini, profesor na prestiżowej Stern Business School i szef firmy konsultingowej Roubini Global Economics za dokładne opisanie dzisiejszego kryzysu w 2005 roku został okrzyknięty dr. Doom, czyli dr. Ponurakiem. Nassim Taleb, profesor od zarządzania ryzykiem, napisał o tym wydaną dwa lata temu książkę „Black Swan”, z proroczym podtytułem „wpływ tego, co prawie niemożliwe”, by wymienić tylko kilka największych nazwisk.

Mógłbym i ja nieskromnie dopisać się do tej listy zawodowych Kasandr. Nie gdzie indziej jak na tych łamach („Balon rośnie, że aż strach”, „Rzeczpospolita”, 30 grudnia 2006 r.) ostrzegałem, że balon nadmuchanych aktywów (asset bubble) urósł do niemożliwych rozmiarów i musi wkrótce pęknąć, co skończy się katastrofą. Balon rzeczywiście pękł, i to z hukiem, który ogłuszył cały świat. Miałem rację, ale nie odczuwam z tego powodu satysfakcji. Mam za to przekonanie, że rzeczywistość przerosła nasze najczarniejsze wyobrażenia. Ciągle jesteśmy w szoku i ciągle nie do końca wiemy, co robić. Kto twierdzi inaczej, ten blefuje. Wierzę za to, że przyznanie się do strachu i pokora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8279

Spis treści
Zamów abonament