Kogo kąsał Hegel
Z Marci Shore, autorką książki „Kawior i popiół”, rozmawia Krzysztof Masłoń
RZ: Napisała pani książkę, której bohaterami są m.in. Aleksander Wat i Władysław Broniewski, Wanda Wasilewska i Adam Ważyk, Bruno Jasieński i Julian Tuwim. Skąd to zainteresowanie polskimi poetami – zdawałoby się egzotyczne – u historyka, a nie u literaturoznawcy, do tego u Amerykanki niemającej z Polską nic wspólnego?
Byłam siedemnastolatką, gdy upadł mur berliński. O komunizmie miałam wtedy bardzo mgliste pojęcie, ale zdawałam sobie sprawę, że z dnia na dzień na moich oczach nastąpiła radykalna zmiana świata. A to nagłe otwarcie się tej części świata było dla mnie wręcz uwodzicielskie. Koniecznie chciałam tu przyjechać.
Do Polski właśnie?
Nie, w końcu pojechałam do Pragi, w której było wówczas bardzo dużo Amerykanów, z tym że większość z nich wróciła do Stanów, a ja w jakimś sensie nigdy już nie wróciłam.
Jak to? Mieszka pani przecież...
Obecnie w New Haven, w Connecticut. Pracuję na Uniwersytecie Yale, wykładam intelektualne dzieje Europy.
Czyli zajmuje się pani mniej więcej tym samym, o czym traktuje „Kawior i popiół”. Ale od intelektualnej historii Starego Kontynentu daleko jeszcze do polskiej poezji.
Nie jestem krytykiem literackim, lecz historykiem. Trudno powiedzieć, że „Kawior i popiół” jest książką o poezji, choć – rzeczywiście – wiele osób, którymi się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta