Prosty sposób na odciążenie zapracowanych sędziów
Doręczanie uzasadnienia wyroku wraz z apelacją usprawni pracę sądów i pełnomocników – uważa adwokat współpracujący z Kancelarią Prawniczą Tetkowski i Partner w Warszawie
Wydanie wyroku przez sąd I instancji rzadko kończy postępowanie. Strona niezadowolona z rozstrzygnięcia zazwyczaj składa wniosek o uzasadnienie wyroku, stanowiący zapowiedź apelacji. Często czyni to i druga strona, która wygrała sprawę. Uniknięcie całego tego zamieszania jest niezwykle proste: należy wprowadzić przepis, na mocy którego sąd wraz z apelacją będzie równocześnie doręczał stronie przeciwnej wyrok wraz z uzasadnieniem.
Na żądanie
Dzisiaj na podstawie art. 328 § 1 kodeksu postępowania cywilnego uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku, a w wypadku osób pozbawionych wolności działających bez profesjonalnego pełnomocnika – od dnia jej doręczenia. Nikogo nie dziwi fakt, iż przegrywający składa wniosek o uzasadnienie wyroku – niezwykle ciężkim zadaniem jest sporządzenie apelacji wyłącznie na podstawie sentencji wyroku. Praktyka pokazuje, iż taka apelacja ma niewielkie szanse powodzenia.
Warto się jednak zastanowić, dlaczego ten, który sprawę wygrał, składa wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest chęć zapoznania się z motywami wydania takiego, a nie innego orzeczenia. Inny, bardzo prozaiczny powód to brak wiadomości o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta