Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak płaci podatki firma, która ma oddział za granicą

09 kwietnia 2009 | Dobra firma | Ewa Flor Adam Majcherczyk Agnieszka Wnuk

Wiele polskich przedsiębiorstw prowadzi działalność za granicą przez zarejestrowany tam oddział. Z wyborem takiej formy prawnej wiążą się określone konsekwencje podatkowe. Przy rozliczeniu trzeba uwzględnić nie tylko polskie przepisy, ale również umowy międzynarodowe i wewnętrzne regulacje państwa, w którym zlokalizowany jest oddział

Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), to gdy Polska ratyfikowała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym zlokalizowany jest oddział, przepisy takiej umowy mają co do zasady pierwszeństwo przed uregulowaniami polskimi. Aktualna lista umów wiążących Polskę jest dostępna m.in. na stronie Ministerstwa Finansów. W razie braku takiej umowy zastosowanie znajdzie sposób rozliczeń przewidziany w przepisach polskiej ustawy o CIT.

Oddział w państwie, z którym jest umowa

Gdy polski przedsiębiorca zarejestruje oddział w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w celu rozliczenia z podatku dochodowego w Polsce powinien wziąć pod uwagę zarówno postanowienia danej umowy, jak i ustawy o CIT.

Mimo że umowy mają charakter dwustronny, to konstrukcja zdecydowanej większości z nich (z wyjątkiem zawartej ze Stanami Zjednoczonymi) jest oparta na modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku (dalej konwencja). Jest ona wynikiem prac Komisji ds. Finansowych OECD, która wydała również oficjalny komentarz, zawierający zalecenia interpretacyjne. Zarówno komentarz, jak i okresowe raporty komisji mogą być cennym źródłem wskazówek co do znaczenia postanowień poszczególnych umów. Komentarz jest oficjalnie zaakceptowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8289

Spis treści
Zamów abonament