Zarząd może też odwołać zgromadzenie wspólników
Chociaż kodeks spółek handlowych nie mówi wprost o prawie zarządu spółki z o.o. do odwołania zgromadzenia wspólników, to w konkretnych okolicznościach może to być dopuszczalne, a nawet konieczne
Tak było właśnie w sprawie, której dotyczy wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2009 r.
Wniósł ją przeciwko spółce z o.o. Cargosped, dziś w upadłości, jej wspólnik Sławomir W., prezes jej jednoosobowego zarządu. Należało do niego 50 proc. udziałów. Drugim wspólnikiem, mającym także 50 proc., był Robert K.
Prezes zwołał doroczne zgromadzenie wspólników spółki na 29 września 2005 r. W myśl art. 235 § 1 kodeksu spółek handlowych należy to zasadniczo do kompetencji zarządu. Drugi wspólnik został o terminie zgromadzenia prawidłowo zawiadomiony.
Zgromadzenie się nie odbyło. Wejście do lokalu spółki położonego w budynku przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi zostało bowiem zablokowane przez ochroniarzy wynajętych przez Roberta K. W tym stanie rzeczy Sławomir W. podjął decyzję o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta