Rabat można udokumentować nie tylko fakturą korygującą
Organy podatkowe uparcie bronią stanowiska, że jedynym sposobem obniżenia obrotu o udzielony rabat jest wystawienie faktury korygującej. Tymczasem z orzecznictwa wynika, że rabat może być udokumentowany także w inny sposób
Zgodnie z konsekwentną linią orzecznictwa premia wypłacona kupującemu w razie osiągnięcia określonego pułapu obrotów nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, ale formą rabatu. Powoli dociera to również do organów podatkowych, choć nie do wszystkich.
Przyjrzyjmy się orzeczeniu warszawskiego WSA z 9 marca 2009 r. (III SA/Wa 2866/08), dotyczącemu zasad dokumentowania tego rodzaju rabatów. Co prawda przepisy, na których opierało się to rozstrzygnięcie, niedawno się zmieniły (od 1 grudnia 2008 r. zmieniła się treść art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, a zasady zmniejszania obrotu z rozporządzenia przeniesiono do ustawy), niemniej nadal pozostaje ono aktualne.
Procent od obrotu
Premie liczone są z reguły jako procent od sumy wartości netto faktur wystawionych na rzecz kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym. W zależności od ustaleń z kontrahentami są przyznawane i rozliczane na bazie kwartalnej lub rocznej, po zakończeniu przyjętego okresu rozliczeniowego. A podstawowym warunkiem otrzymania przez kontrahentów premii jest zakup produktów oferowanych przez sprzedawcę o wartości przekraczającej ustalony pułap. Udzielane premie nie są związane z żadną konkretną dostawą i dlatego nie jest możliwe ich udokumentowanie fakturami korygującymi. Chociaż takiej premii z reguły nie da się powiązać z konkretną transakcją, z pewnością ma ona związek z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta