Na odpowiedź urzędu czekamy nie dłużej niż trzy miesiące
Mimo uchwały NSA stwierdzającej, że interpretacja podatkowa powinna być wydana w ciągu trzech miesięcy liczonych od dnia otrzymania wniosku, organy podatkowe często się do niej nie stosują
Naczelny Sąd Administracyjny 4 listopada 2008 r. w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę dotyczącą interpretacji zwrotu „niewydanie postanowienia”, którym posługuje się ustawodawca w art. 14b § 3 ordynacji podatkowej. Sąd stwierdził, że pojęcie to oznacza brak doręczenia postanowienia w terminie trzech miesięcy liczonym od dnia otrzymania wniosku o wydanie interpretacji. Wydawałoby się, że autorytet sędziów zasiadających w składzie orzekającym i wspomniana uchwała zakończą trwający już od dawna spór o interpretację tego określenia. Tak się jednak nie stało.
O co chodzi w sprawie
Art. 14d ordynacji podatkowej mówi, że interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do tego terminu nie wlicza się terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4.
Organ wydający interpretację ma zatem trzy miesiące, liczone od dnia doręczenia mu wniosku podatnika o interpretację, na zajęcie stanowiska. O ile ustalenie początku tego terminu nie budzi co do zasady żadnych zastrzeżeń, o tyle wyznaczenie zdarzenia powodującego jego zakończenie rodzi poważne wątpliwości.
Upływ tego terminu ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta