Jak wprowadzić elastyczne formy otwarcia urzędów
Od 1 stycznia czasu pracy pracowników samorządowych nie regulują przepisy pragmatyki urzędniczej. Określany jest on zgodnie z zasadami kodeksowymi oraz przez pracodawcę w regulaminie
Na gruncie ustawy o pracownikach samorządowych z 22 marca 1990 r. występował problem związany z kodeksową definicją doby pracowniczej. Otóż zgodnie z jej art. 24 ust. 2, który sztywno określał wymiar czasu pracy w liczbie ośmiu godzin na dobę i 40 godzin na tydzień.
Doktryna i orzecznictwo wskazywały jednogłośnie, że wspomniany przepis nie pozwala na wykonywanie pracy w innych systemach czasu pracy (por. S. Płażek, PiZS 2006, nr 12, Czas pracy w ustawie o pracownikach samorządowych, wyrok NSA z 20 sierpnia 1991 r., sygn. akt II SA 511/91).
Stosujmy różne systemy
Nieoznaczenie średniej wysokości wymiaru czasu pracy oznaczało także brak możliwości pracy w godzinach nadliczbowych. Wymiar 40 godzin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta