Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego można dowiedzieć się ze specyfikacji

09 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sławomir Wikariak

Specyfikacja to podstawowy dokument w każdym przetargu. Na jej podstawie przedsiębiorca przygotowuje ofertę. Później zaś to właśnie z nią oferta jest porównywana pod względem zgodności

W przetargu nieograniczonym specyfikacja istotnych warunków zamówienia (siwz) musi być zawsze opublikowana na stronie internetowej. Adres tej strony jest ujawniany w ogłoszeniu o zamówieniu. W dniu ukazania się ogłoszenia musi się także pojawić w sieci siwz. Chodzi przy tym o całą specyfikację. Tymczasem w przetargach na roboty budowlane niektórzy zamawiający wciąż publikują jedynie jej część, a dokumentację projektową udostępniają jedynie w swojej siedzibie. To niezgodne z prawem, co niejednokrotnie podkreślano w orzecznictwie (np. postanowienie z 25 stycznia 2007 r., UZP/ZO/0-61/07).

Można wziąć na piśmie

Przedsiębiorcy mogą ściągnąć siwz z Internetu całkowicie za darmo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zażądali jej od zamawiającego na piśmie. Tyle że wtedy muszą się liczyć z kosztami.

Uwaga! Opłata może obejmować jedynie koszty druku specyfikacji i jej przekazania (np. przesłania).

Specyfikację na piśmie przekazuje się w terminie pięciu dni od otrzymania wniosku wykonawcy. W małych przetargach na dostawy i usługi, w których termin składania ofert może wynosić zaledwie siedem dni od ukazania się ogłoszenia, firmy mogą zwyczajnie nie zdążyć przygotować oferty. Dlatego dużo lepiej pobrać siwz z Internetu.

W innych niż przetarg nieograniczony trybach specyfikacja może, ale nie musi być publikowana w sieci. Najczęściej nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8289

Spis treści
Zamów abonament