OFE: wydarzenie rynku kapitałowego
Powstanie otwartych funduszy emerytalnych moŻna uznać za sukces – przekonywali uczestnicy debaty „Rz”
– W ciągu ostatnich dziesięciu lat fundusze emerytalne odegrały szczególną rolę w polskiej gospodarce. Stały się poważnymi inwestorami instytucjonalnymi – mówi Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. 20 maja minie dziesięć lat od momentu, gdy pierwsze składki wpłynęły do otwartych funduszy emerytalnych. Pierwszą dekadę istnienia tych instytucji „Rz” podsumowała w debacie „Otwarte fundusze emerytalne – dziesięć lat po starcie”. Patronatem otoczyła ją KNF.
Prof. Marek Góra z SGH, współautor koncepcji reformy emerytalnej, podkreślał, że OFE powstały po to, by podobnie jak ta część systemu, którym zarządza ZUS, realizować cel społeczny. Marek Bucior, wiceminister pracy uważa, że OFE jako element reformy emerytalnej są sukcesem. – Wyodrębnienie części kapitałowej było ważnym elementem, ale nie należy też zapominać, że najważniejsza reforma dokonała się w ZUS – powiedział.
Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes giełdy, uważa, że po utworzeniu infrastruktury rynku kapitałowego w latach 1990 – 1991 powstanie OFE jest największym wydarzeniem w historii polskiego rynku kapitałowego.
Mimo pozytywnej oceny OFE są dziś mocno krytykowane. Wymienianych powodów jest wiele – fundusze mają ujemne stopy zwrotu, PTE za dużo zarabiają, a pierwsze emerytury wypłacane z II filara są niskie (między 15 a ok. 100 zł miesięcznie).
Jak mówi Ewa Lewicka, prezes Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta