Fiskus znów namieszał przy akcyzie na prąd
Czy od sprzedaży energii elektrycznej podmiotowi posiadającemu koncesję na jej produkcję należy zapłacić akcyzę, skoro zostanie ona zużyta na potrzeby własne producenta?
Z nowej ustawy akcyzowej, która weszła w życie 1 marca br., wynika, że nie. A interpretacja ministra finansów z 31 marca 2009 r. (AE6/ 033/13/IRZ/09/1772) została wydana wbrew jej przepisom.
Co mówi ustawa...
Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie opodatkowana jest sprzedaż energii elektrycznej, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię, nabywcy końcowemu na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy o akcyzie nabywca końcowy to podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne (z wyłączeniem spółki prowadzącej giełdę towarową w rozumieniu ustawy o giełdach towarowych, nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a tej ustawy).
Zatem na podstawie tego – niebudzącego żadnych wątpliwości – przepisu nabywcą końcowym nie jest posiadacz koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Nie ma tu znaczenia, czy wytwórca energii elektrycznej posiadający wyłącznie koncesję na produkcję nabył tę energię od innego podmiotu. Skoro bowiem posiada jedną z koncesji wymienionych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta