Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbliżyć użytkowanie wieczyste do prawa własności

01 czerwca 2009 | Nieruchomości, budownictwo | gb
Tomasz Tatomir, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna
autor zdjęcia: Bartosz Sadowski
źródło: Fotorzepa
Tomasz Tatomir, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Prawo użytkowania wieczystego powinno zostać zastąpione własnością. Podniosłoby to bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami

Rz: Czym się różni wieczyste użytkowanie od własności?

Tomasz Tatomir: Sama definicja użytkowania wieczystego znajduje się w księdze drugiej kodeksu cywilnego zatytułowanej „Własność i inne prawa rzeczowe”. Oczywiście już sam tytuł nie pozostawia złudzeń, która regulacja jest ważniejsza.

Główna cecha użytkowania wieczystego to przede wszystkim ograniczenie czasowe, które co do zasady wynosi 99 lat, natomiast gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na taki okres, to ustawodawca przewidział możliwość oddania gruntu na czas krótszy z zastrzeżeniem dolnej granicy na 40 lat. Istnieje również możliwość w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu żądania przedłużenia użytkowania wieczystego na dalszy okres – od 40 do 99 lat.

Najistotniejszy jest fakt, że użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu na zasadach określonych również w umowie o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Ile trzeba zapłacić za użytkowanie wieczyste?

Pierwsza opłata mieści się w przedziale 15 – 25 proc. ustalonej ceny nieruchomości. Opłaty roczne, których wysokość ustala się według określonej stawki procentowej na podstawie rynkowej ceny nieruchomości gruntowej, uiszcza się, począwszy od roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8333

Spis treści
Zamów abonament