Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można odliczać cały VAT od wszystkich aut i paliwa do nich

01 czerwca 2009 | Dobra firma | Robert Wielgórski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest jasne: polskie przepisy regulujące od 1 maja 2004 r. zasady odliczania VAT od samochodów i paliwa są niezgodne z regulacjami unijnymi i przedsiębiorcy nie muszą się do nich stosować. Nie do końca wiadomo jednak, jakie reguły stosować w zamian

W orzecznictwie przeważa pogląd, że takie, jakie wynikały ze starej ustawy o VAT z 1993 r. Pojawił się jednak głos, że w takim razie nie ma żadnych ograniczeń prawa do odliczenia, bo dyrektywy ich nie przewidują, a stara ustawa nie obowiązuje.

Co orzekł krakowski sąd

Na początku kwietnia wiele zamieszania wywołał wyrok WSA w Krakowie w sprawie spółki Magoora, w którym sąd, opierając się na wyroku ETS, orzekł, że począwszy od 1 maja 2004 r. polscy przedsiębiorcy mogli – bez żadnych ograniczeń – odliczać VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, a także od paliwa używanego do ich napędu. Wyrok ten jest bardzo korzystny dla podatników. Czy jednak pozostałe sądy zgadzają się z opinią WSA w Krakowie?

Przypomnijmy, że w wyroku z 22 grudnia 2008 r., odpowiadając na pytanie prejudycjalne WSA w Krakowie zadane w związku ze sprawą spółki Magoora, ETS orzekł, że przepisy nowej ustawy o VAT z 2004 r. w zakresie, w jakim rozszerzyły ograniczenia dotyczące odliczania VAT od paliwa w stosunku do przepisów obowiązujących przed 1 maja 2004 r., naruszyły klauzulę stałości zawartą w art. 17 ust. 6 VI dyrektywy VAT.

Zgodnie z tym przepisem państwa członkowskie UE mogą co najwyżej utrzymać już istniejące ograniczenia odnoszące się do odliczania VAT, ale nie mogą wprowadzać nowych. Jednocześnie ETS orzekł, że ocena tego, czy w konkretnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8333

Spis treści
Zamów abonament