Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Notariusze chcą nowych kompetencji

01 czerwca 2009 | Prawo | Ireneusz Walencik
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa

Poświadczanie dziedziczenia, sporządzanie aktów darowizny na wypadek śmierci, wydawanie nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym – to czynności, których już dokonują albo chcieliby dokonywać rejenci. Rozmawiamy o tym z LECHEM BORZEMSKIM, nowym prezesem Krajowej Rady Notarialnej

Rejestr notarialnych poświadczeń dziedziczenia funkcjonuje już trzy miesiące. Czy przekazanie rejentom uprawnień do potwierdzania spadków spotkało się z dużym zainteresowaniem społecznym?

29 maja mieliśmy zarejestrowanych 5959 aktów poświadczenia dziedziczenia. To dużo czy mało? Ponieważ to są pierwsze trzy miesiące dokonywania nowej czynności, uważam, że jest to bardzo dobry wynik. Tym bardziej że liczba tych aktów rośnie z tygodnia na tydzień. Nie tylko klienci, ale i notariusze muszą się przełamać. Nic dziwnego – w końcu po raz pierwszy w historii notariat przejął kompetencje sądowe. Zainteresowanie społeczne nową instytucją jest spore, choć nie robiliśmy jeszcze większej kampanii informacyjnej. Mogę powiedzieć, że wprowadzanie zupełnie nowej czynności idzie bardzo sprawnie. Odpowiednio wcześniej umówiona i przygotowana wizyta w kancelarii trwa od godziny do półtorej i spadkobiercy wychodzą z odpowiednikiem prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. I z niedowierzaniem, że już po wszystkim. Notariusze także są zadowoleni, ponieważ informatyczny rejestr działa sprawnie i okazał się przyjazny dla użytkowników, co potwierdzam, bo sam także sporządziłem już kilka aktów poświadczenia dziedziczenia.

Notariat idzie więc za ciosem i proponuje wprowadzenie do polskiego prawa kolejnej instytucji i kolejnej czynności notarialnej: darowizny na wypadek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8333

Spis treści
Zamów abonament