Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie ze zmianą przepisów o czasie pracy

01 czerwca 2009 | Prawo | Magdalena Rycak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Propozycje zmian w przepisach o czasie pracy mogą się przyczynić do wzrostu bezrobocia – ostrzega adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych PAN oraz na Wydziale Prawa w WSHiP im. R. Łazarskiego w Warszawie

Od kilku miesięcy trwa społeczna i polityczna debata nad zmianą przepisów działu szóstego kodeksu pracy o czasie pracy. Niewątpliwie istnieje potrzeba takich zmian, choćby ze względu na niedostosowanie przepisów do standardów wspólnotowych, ich kazuistykę i powszechnie zarzucaną niezrozumiałość. Wiele z nich nie służy bowiem ani pracodawcom, ani pracownikom, nie pozwalając na racjonalne gospodarowanie zasobami czasu pracy w przedsiębiorstwach, nie chroniąc przy tym jednocześnie interesów pracowników. Przykładem mogą być przepisy o dobie pracowniczej (art. 128 § 3 pkt 1 k.p.) uniemożliwiające stosowanie choćby tzw. ruchomego czasu pracy, w którym zatrudniony sam decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w poszczególnych dniach w ramach umówionego dobowego wymiaru czasu pracy.

W związku z kryzysem gospodarczym pojawiają się pokusy wprowadzenia pospiesznych zmian tak ważnej z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy i pracownika materii pod nośnym hasłem uelastyczniania przepisów i walki z bezrobociem. W prasie i innych środkach masowego przekazu występują orędownicy tzw. uelastyczniania przepisów prawa pracy, w tym czasu pracy, przy czym powszechne jest błędne stawianie znaku równości między elastycznością a zmniejszeniem poziomu bezrobocia.

Niestety przykłady na takie opaczne rozumienie elastyczności odnajdujemy również w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8333

Spis treści
Zamów abonament