Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zatrudnisz dziecka do roznoszenia latem ulotek

01 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Tylko pracodawca prowadzący działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową może zatrudnić dzieci. Wcześniej jednak musi uzyskać na to zgodę rodzica lub opiekuna dziecka

Niebawem rozpoczną się wakacje. To czas na szukanie dorywczej pracy przez pracowników młodocianych, a nawet przez kilkulatków. Zatrudnianie tych ostatnich jest możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach. Wynikający z art. 190 § 2 kodeksu pracy zakaz zatrudniania małoletnich ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Przepisy przewidują tu jednak jedno odstępstwo. Na mocy art. 3045 k.p. dopuszczalne jest (w ściśle określonych okolicznościach) zatrudnienie dziecka poniżej 16. roku życia. Pracodawca, który chce współpracować np. z dziesięciolatkiem, musi jednak pamiętać o rygorystycznych zasadach regulujących zatrudnianie małoletnich.

Surowe wymogi

Wspomniany art. 3045 k.p. dopuszcza odpłatne wykonywanie przez dziecko „pracy lub innych zajęć zarobkowych”, ale to nie przesądza, że podstawą prawną pracy dziecka jest stosunek pracy. Trzeba pamiętać, że zgodnie z ogólnymi wymogami prawa pracy zatrudnianie dzieci przed ukończeniem 16. roku życia (poza wyjątkami w celu przygotowania zawodowego) jest zabronione. A zatem należy przyjąć, że ze wspomnianego przepisu wynika możliwość zarobkowania dzieci na podstawie innej niż pracowniczy stosunek pracy, np. umowa cywilnoprawna. Taki też pogląd wyrażają eksperci Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Praca dzieci jest możliwa, jeśli miałaby być świadczona wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8333

Spis treści
Zamów abonament