Hotel pozostaje w rękach wojska
Reprywatyzacja może zależeć od tego, czy decyzję nacjonalizacyjną wydano z rażącym czy tylko ze zwykłym naruszeniem prawa
Od takiej właśnie oceny będzie zależała przyszłość hotelu Royal w Krakowie, który obecnie, zgodnie z wpisem w księdze wieczystej, należy do spółki Grupa Hoteli WAM (Wojskowej Agencji Mieszkaniowej). Grupa skupia 20 hoteli, a jej jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa. O odzyskanie obiektu stara się spółka Hotel Royal w Krakowie reprezentowana przez Franciszkę M., jedynego udziałowca.
Hotel ma 120 pokoi i restaurację w czterech zabytkowych kamienicach na Plantach, w pobliżu Wawelu. Cały kompleks zajęły podczas wojny wojska niemieckie, a od stycznia 1945 r. – Wojsko Polskie.
Wadliwe orzeczenie
W 1952 r. dokonano wywłaszczenia na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej na podstawie dekretu z 1948 r. o wywłaszczeniu majątków zajętych na cele użyteczności publicznej w okresie wojny 1939 – 1945.
Właśnie o charakter...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta