Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zapewnić prawidłową publikację przeprosin

01 czerwca 2009 | Prawo | Monika A. Górska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Przepraszam, że nazwałem pana Nowaka złodziejem. Pan Nowak nie jest złodziejem. Pan Nowak jest bandytą – jak się uchronić przed tego rodzaju przeprosinami, instruuje prawniczka z Kancelarii Prawnej dr Krystian Ziemski & Partners sp.k.

W dobie wysoce konkurencyjnej gospodarki rynkowej procesy dotyczące ochrony praw własności intelektualnej są coraz powszechniejsze. Coraz większa jest bowiem świadomość ochrony dóbr osobistych oraz wytworów intelektu i znaczenia dóbr niematerialnych dla pozycji oraz rozwoju każdego przedsiębiorcy. Skuteczne wykonywanie orzeczeń, w tym publikacja przeprosin, pozostawia jednak nadal wiele do życzenia, a często przybiera wręcz kuriozalne, jeśli nie absurdalne, formy.

Uprawnienie do zgłoszenia żądania przeprosin przewiduje: prawo autorskie, kodeks cywilny w zakresie dóbr osobistych oraz ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Roszczenie takie było również dostępne dla uprawnionych z praw własności przemysłowej, jednakże ustawa w obecnym jej brzmieniu przewiduje w to miejsce możliwość publikacji całości lub części orzeczenia.

Warto zatem już na etapie formułowania pozwu dopracować pewne jego elementy, by zapewnić sobie prawidłowe wykonanie obowiązku publikacji przeprosin.

Na etapie formułowania żądań

Jedną z najbardziej popularnych form zadośćuczynienia za dokonane naruszenie dóbr niemajątkowych jest publikacja przeprosin w mediach (prasa, telewizja, radio, Internet). Publikacja oświadczenia ma co do zasady zniweczyć skutki dokonanego naruszenia. Pośrednio informuje też o niezgodnych z prawem działaniach naruszyciela. Taki sygnał może skutecznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8333

Spis treści
Zamów abonament